מגן לעובד ולמעסיק - שימוע לפני פיטורין
דיני עבודה  |  עו"ד לדיני עבודה  |  עו"ד מומחה לדיני עבודה
מוקד פניות ארצי
03-9373525
מנהל האתר עו"ד גיא גונן  
 
 


צריכים עזרה?
אנחנו פה בשבילכם, ללא כל התחייבות!!
 
 
   לפניה מהירה ומענה ע"י עורך דין:  
   

 

 

 
 

שיחת שימוע לפני פיטורין

 
מדוע קיימת חשיבות בשימוע לפני פיטורין? איך מוכיחים כי הפיטורין הן בגלל יחסים עכורים ולא מחדל מקצועי?

בבית הדין לעבודה מוגשות בכל שנה מאות תביעות מול מעסיקים בגין פיטורין ללא שימוע. פסקי הדין בעניינים אלה מובילים לעיתים לביטול פיטורין ולהחזרת עובדים שפוטרו שלא כדין וללא שימוע, לעבודתם.
לא מזמן קבע בית הדין לעבודה כי יש להחזיר לעבודתו מנהל בכיר בארגון ציבורי וזאת משום שנחשפו פגמים משמעותיים בתהליך ההשעיה שלו. העובד הושעה כתוצאה מתלונה שהגיש מנהל בדרגה מעליו שערערה על תפקודו באירוע חירום רב נפגעים, בו היה צורך בשירותיו של הארגון בו הוא עבד. להגנתו, העובד טען כי מקורה של ההשעיה במערכת היחסים העכורה בינו ובין המנהל, שהחלה עוד קודם להשעייתו ובאה לכדי ביטוי בהשפלתו בחברה, כאשר המנהל הורה לו ולא לשום מנהל אחר בדרגתו, לדווח על כל הפגישות הצפויות לו במסגרת העבודה וכן על היעדרותו מהמשרד.

החלפת תפקיד גם היא מחייבת שימוע לפני פיטורין


הנהלת הארגון טענה בבית המשפט כי העובד לא פוטר אלא הועבר לתפקיד אחר וזאת בשל הליכים משמעתיים במסגרת שימוע לפני פיטורין, ובית הדין טען כי לא ניתן לנייד עובד מתפקיד לתפקיד במסגרת הליך שכזה.
כמו כן הצליח העובד להוכיח כי ההחלטה לפטרו התקבלה עוד לפני הליך השימוע שנעשה רק למראית עין, כל שכן השימוע התנהל לאחר יממה בלבד, בעוד שהזמן המינימאלי הקבוע על פי חוק להזמנת עובד לשימוע הוא 48 שעות.

שימוע ללא דעות קדומות

מדי שנה מוגשות הרבה תביעות לבתי דין לעבודה בגין הליכי שימוע לפני פיטורין אשר אינם עומדים בקנה אחד עם החוק. חשוב לציין שעל פי החוק יש לבצע שימוע לפני פיטורין, כך שפיטורין לפני שיחת שימוע הנם הפרה של זכויות עובדים. כמו כן, גם מקרים בהם לפני השימוע המעסיק כבר מחפש עובד אחר, הנם הפרה בוטה של זכויות יסוד.
אנשים רבים אינם מודעים לזכויות עובדים שלהם ולכן אינם דורשים מהמעסיקים לממש אותן במלואן, בשביל זה הוקם פורטל מגן לעובד. אנו במגן לעובד מתמחים בזכויות עובדים על כל היבטיהן ועובדים עם עורכי דין מומחים בתחום על מנת לספק לכם את ההגנה הטובה ביותר.
הצוות המקצועי של מגן לעובד בקיא בדיני עבודה וזכויות עובדים מעסיקים ביניהם הזכות לשימוע לפני פיטורין. לפרטים נוספים צרו אתנו קשר כבר עכשיו ואנו נוודא כי כל הזכויות שמגיעות לכם ימומשו בהקדם.
 
 

שיחת שימוע – לשם מה?

שיחת שימוע נדרשת על פי החוק ולא בכדי. במסגרתה יכול העובד להציג את טענותיו אל מול מעבידו ולהגיב על הסיבות שאותן המעביד מעלה באשר לפיטוריו. במהלך שיחה זו נדרש המעביד עצמו להציג גם הוא את טענותיו ואת...
קרא עוד>>

 

שימוע

מקורה של חובת השימוע החל במסגרת הסכמים קיבוציים בהם הנהלת החברה נדרשה לתת דעתה יחד עם ועד העובדים לפני פיטוריו של עובד ולערוך לו שימוע שיסביר מהן הסיבות שהביאו לפיטוריו.
קרא עוד>>

 

זכיות של העובדים לפני שיחת שימוע לפני פיטורים

קרא עוד>>

 

שימוע לפני פיטורין

ביסודה של "זכות השימוע לפני פיטורין" עומדת זכותו של העובד להציג את נימוקיו בטרם יפוטר, וזאת על מנת למנוע מצבים בהם העובד מפוטר ללא הצדקה
קרא עוד>>

 

מהם התנאים שנדרשים לקיום הליך שימוע תקין?

במצב בו מעביד מקבל החלטה בנוגע להמשך עבודתו של עובד ולא עורך בפניו שימוע לפני פיטוריו כמתחייב בחוק, הרי שזה האחרון יהיה חשוף לתביעה כנגדו ואף ייתכן ויחויב בתשלום פיצויים לעובד (בחישוב מתן הפיצויים
קרא עוד>>

 

מה קורה במידה ולא נערכת שיחת שימוע?

זכות של שימוע טרם פיטורים, הינה זכות המוענקת לכל עובד באשר הוא, ומכוחה מטילה חובה על המעסיק הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי לתת לעובד זכות שימוע לפני פיטורין.
קרא עוד>>

 

פיטורים ללא שימוע

קרא עוד>>

 

פוטרתם??? בדקו זכויותיכם!

קרא עוד>>

 

פיטורים שלא כדין

קרא עוד>>

 

הודעה מוקדמת - למי ומתי?

קרא עוד>>

 

ייצוג עובדים בשיחת שימוע- כדאי!!

קרא עוד>>

 

שימוע לפני פיטורים

קרא עוד>>

 

פיטורים שלא כדין -כיצד ניתן להיחלץ מכך, אם בכלל?

קרא עוד>>

 

פיטורים ללא שיחת שימוע

קרא עוד>>

 

שיחת שימוע לפני פיטורים מה הזכיות

קרא עוד>>