מגן לעובד ולמעסיק - דיני עבודה ,זכויות עובדים ומעס - שיחת שימוע לפני פיטורים מה הזכיות
דיני עבודה  |  עו"ד לדיני עבודה  |  עו"ד מומחה לדיני עבודה
מוקד פניות ארצי
03-9373525
מנהל האתר עו"ד גיא גונן  
 
 


צריכים עזרה?
אנחנו פה בשבילכם, ללא כל התחייבות!!
 
 
   לפניה מהירה ומענה ע"י עורך דין:  
   

 

 

 
 

שיחת שימוע לפני פיטורים מה הזכיות

 

חשיבותה של זכות הייצוג בשיחת שימוע

למה חשוב שהמעסיק יערוך לעובד שימוע לפני פיטורים? מדוע יש להתעקש על ניהול שיחת שימוע בצורה תקינה? מה אפשר לעשות מול מעסיק שקובע שימוע בנוהל לא תקין?
עובדים שעומדים לפני פיטורים מחויבים על פי חוק לקבל הזדמנות להשמיע טענות בעד המשך העסקתם. טענות אלו צריכות להישמע במסגרת שיחת שימוע רשמית ומסודרת. עם זאת, יש מעסיקים שמנצלים את חוסר ההיכרות של העובדים עם החוק ולכן לא מעמידים לרשותם נוהל תקין לשיחת שימוע.

אנחנו כאן בשבילך

במשרד "מגן לעובדים" יכולים להעמיד לרשותך את עורכי הדין הטובים בישראל כדי לסייע בהתמודדות עם הנושא המורכב של זכות הייצוג בשיחת שימוע. כדאי לדעת שמותר לכל עובד להיות מיוצג במהלך שיחת השימוע על ידי עורך דין או נציג ועד העובדים, ועדיף לעשות זאת עם עו"ד גיא גונן שמתמחה בזכויות עובדים ומכיר את הנהלים השונים.
העובד לא מעוניין בקיום של שיחת השימוע  לפני הפיטורים האם  זה אפשרי בכלל ?
לעובד יש את זכות לויתור של שיחת השימוע לפני הפיטורים ,צריך לזכור שגם אם העובד לא דרש שתתבצע שיחת שימוע לפני פיטורים  חובתו של המעביד  ליידע את העובד בכל הקשור של הליך השימוע לפני הפיטורים ומה המשמעות של  ויתור על הזכות לקבלת שיח השימוע טרם ההחלטה לסיים את העסקתו.

תנאים למימוש זכות הייצוג בשיחת שימוע

זכות הייצוג בשיחת שימוע ניתנת לכלל העובדים באופן אוטומטי על ידי המעסיק. התעקשות על ניהול שיחת שימוע בצורה תקינה מבטיחה לעובד שורה ארוכה של יתרונות:
  • עיון במידע ובמסמכים שעליהם המעסיק מסתמך לצורך הפיטורים
  • אפשרות להצביע על אירועים ומועדים מסוימים כדי להתייחס אליהם בצורה מדויקת בהשמעת טיעונים בעד המשך העסקה
  • חובת המעסיק לשמוע את דברי העובד בפתיחות ולא רק כדי לצאת ידי חובה
במידה והשימוע נקבע באופן בו אחת הדרישות הקבועות בחוק לא יכולה להתקיים, העובד רשאי לבקש דחייה באמצעות מכתב מנומק. במקרים שבהם העובד פוטר ללא שימוע, או שהשימוע נקבע בנוהל לא תקין ואין לעובד הזדמנות לממש את זכות הייצוג, ניתן לפנות לבית הדין לעבודה ולדרוש את ביטול הפיטורים. אפשרות אחרת היא לתבוע פיצוי בגין הליך פיטורים לא חוקי.

הזכויות הם בשבילך

דיני עבודה נקבעו עבורך והדרך היחידה לשמור על זכויות העובד היא באמצעות ייצוג מקצועי של עורכי דין מנוסים. כדאי ליצור איתנו קשר בהקדם כי זכות הייצוג בשיחת שימוע היא אחד הכלים החשובים ביותר שעומדים לרשות העובד במסגרת הפיטורים.