מגן לעובד ולמעסיק - דיני עבודה ,זכויות עובדים ומעס - שאלות ותשובות בנושא פיטורין בזמן הריון
דיני עבודה  |  עו"ד לדיני עבודה  |  עו"ד מומחה לדיני עבודה
מוקד פניות ארצי
03-9373525
מנהל האתר עו"ד גיא גונן  
 
 


צריכים עזרה?
אנחנו פה בשבילכם, ללא כל התחייבות!!
 
 
   לפניה מהירה ומענה ע"י עורך דין:  
   

 

 

 
 

שאלות ותשובות בנושא פיטורין בזמן הריון

 
פיטורין בזמן הריון

שאלה: האם ניתן לפטר עובדת בהריון לאחר שנתיים עבודה, בטענה שהפיטורין לא קשורים להריון?  SOS    תודה.
 תשובה:  פיטורין של אישה בהריון מצריכים את אישור משרד התמ"ת במידה ומעסיקך לא קיבל אישור כזה (זה סוג של תהליך שגם את לוקחת חלק בו ) הפיטורין למעשה לא חוקיים וניתן לבקש צו שידרוש  את חזרתך לעבודה באופן מידי, לא להמתין עם ההליך של הצו או התביעה לפעול באופן מידי!! בנוסף לדעתי קיימת עילת תביעה נוספת על בסיס של אפליה  . מזל טוב.
 
 
שאלה: שלום רב, מהי "התקופה המוגנת " לאחר תום חופשת הלידה
תשובה: בכפוף לאמור בחוק עבודת נשים קיימת תקופה של 60 יום  מתום התקופה של חופשת הלידה. קיים איסור בחוק לפטר עובדת בתקופה הנ"ל שמוגדרת "כתקופה מוגנת" כל זאת בתנאי שהעובדת עבדה אצל אותו מעביד לפחות 6 חודשים לפני ההיריון.
 
 
שאלה: האם ניתן לפטר עובדת במהלך התקופה המוגנת ?
תשובה: מעביד שרוצה לפטר עובדת שנמצאת בתקופה המוגנת (60 יום מתום חופשת הלידה) נזקק לאישור של העבודה והרווחה. במידה ועובדת סימה את חופשת הלידה קיים איסור בחוק לפטר אותה במשך כ 60 יום. 
 
 
שאלה: האם ניתן לסיים את  העסקת העובדת במהלך התקופה המוגנת  בגלל  תום תקופת חוזה העסקה? 
תשובה: במידה ומעביד מעוניין  לסיים את העסקתה של עובדת שעבדה על חוזה לזמן קצוב שהסתיים בזמן שהיא נמצאת בתקפה המוגנת של 60 הימים שלאחר תום חופשת הלידה, גם במקרה של תום תקופה הוא חייב לבקש היתר לצורך הפסקת עבודתה.
 
 
שאלה: מה השיקולים והסמכויות של המפקח לצורך מתן היתר ?
תשובה: במידה והמפקח יודע או למד שהפיטורין של העובדת הם כתוצאה או בגלל ההיריון , במקרה זה אין לו שיקול דעת והוא לא יכול לאשר את הפיטורין. במידה והמפקח החליט שכל הליך הפיטורין אינם כתוצאה או בגלל ההיריון , יש לו את הסמכות וזאת על בסיס שיקול דעתו לאשר את הפיטורין או לחלופין לבטלם. אי ידיעת המעביד אודות הריונה של העובדת אינו פוטר אותו מהצורך בקבלת היתר, אך עובדה זו עשויה לשמש כראיה בפני מפקח העבודה הראשי בבואו לקבוע אם הפיטורין הם עקב ההיריון. 
 
 
שאלה: שלום, אני בהריון בחודש השלישי , מאיזה חודש של ההריון אני חייבת להודיע למעסיק שלי ?
(אני עובדת בחברה כבר שלוש שנים ).
תשובה: בפסיקת בית הארצי לעבודה נקבע, כי מוטלת חובה על עובדת שהיא בחודש החמישי, להודיע על הריונה למעסיקה. המבחן שביה"ד קבע לעניין חובת גילוי ההריון בראיון עבודה הינו מבחן הרלוונטיות, דהיינו עד כמה הריונה של המועמדת לעבודה רלוונטי למשימות שאליהן היא תידרש בעבודה (עע 363/07 שרונה ארביב נ' פואמיקס, מיום 26.5.2010).
 
 
שאלה: שלום רב, אני בהריון ועובדת בחברה כ 5 חודשים , האם  ניתן לפטר אותי
תשובה: אין מניעה חוקית לפטר עובדת בהריון, שהועסקה פחות משישה חודשי עבודה, ובלבד שאין קשר בין הפיטורים להריון.