מגן לעובד ולמעסיק - דיני עבודה ,זכויות עובדים ומעס - שאלות ותשובות בנושא מילואים
דיני עבודה  |  עו"ד לדיני עבודה  |  עו"ד מומחה לדיני עבודה
מוקד פניות ארצי
03-9373525
מנהל האתר עו"ד גיא גונן  
 
 


צריכים עזרה?
אנחנו פה בשבילכם, ללא כל התחייבות!!
 
 
   לפניה מהירה ומענה ע"י עורך דין:  
   

 

 

 
 

שאלות ותשובות בנושא מילואים

 
פיטורין בזמן מילאוים
 
שאלה: מהו המועד בו נדרש עובד להודיע למעסיקו על התאריך בו הוא נקרא לשרות מילואים?
תשובה: זימון עובד לשרות מילואים מתקבל לרוב 60 יום לפני תאריך הגיוס שנקבע בצו המילואים, העובד נדרש להודיע למעסיקו או למנהלו הישיר לא יאוחר מ7 ימים מרגע קבלת  צו המילואים. 
 

שאלה: כיצד מחשבים זכאות של כספי תגמולי  מילואים?
תשובה: עבור שרות מילואים זכאי העובד לתגמול. הבסיס לחישוב הוא 3 המשכורות שקדמו לשרות המילואים לאחר קבלת הסכום של 3 המשכרות  ביחד מחלקים את התוצאה שהתקבלה ה 90 ימים ולאחר מכאן מבצעים הכפלה בימי המילואים שהעובד שירת בפעול (הימים הנמצאים בטופס שמקבל החייל/ עובד בתום שרות המילואים מהיחידה הצבאית בא שירת).
 
 
שאלה: תוך כמה זמן מזכים את העובד עבור ימי המילואים ששירת ?
תשובה: עובד אשר שירת במילואים ומסר למעסיקו טופס צבאי  בגין התקופה בה שירת , יזוכה עבור הימים הנ"ל  במועד הקרוב בו משלמים לו את שכר עבודתו.
 

שאלה: האם יש תקרה לתגמול הכספי עבור שרות המילואים והאם יש סכום מינימום  לתשלום?
תשובה: תגמול עבור שרות ימי  המילואים לא יהיה מעולם נמוך משכר המינימום שקבוע במשק . התקרה המקסימלית  עבור התגמול  בגין  שרות ימי המילואים לא יהיה יותר מהשכר הממוצע במשק כפול 5 פעמים ( 5*שכר ממוצע )
 

שאלה: כיצד מחשבים תשלום עבור עובד ששירת במילואים והוא מובטל?
תשובה: חישוב התגמול לאדם ששירת במילואים והוא מובטל  יהיה חישוב בדרך  הרגילה לעניין השכר יוגדר השכר שלו לצורך החישוב, כשכר המינימום שקבוע במשק.
 
 
שאלה: האם המעסיק יכול לפטר עובד במהלך תקופת המילואים?
תשובה: מעסיק לא יכול לפטר עובד שנמצא בתקופת שרות מילואים בכפוף לחוק חיילים משוחררים (סעיף 41 לחוק ), פיטורין  מהסוג הזה מצריכים קבלת היתר מיוחד מועדה ברשות משרד התעסוקה. לוועדה יש סמכות לבטל את הפיטורין ולחייב את המעסיק להשיב את העובד לעבודה ובנוסף בסמכותה לנקוט  סנקציה של הטלת קנס כספי.
 
 
שאלה: האם מעסיק יכול לפטר עובד שחזר לעבודה  מיד  לאחר תקופת המילואים?
תשובה: עובד ששב לעבודה לאחר תקופת מילואים לא ניתן לפטר אותו במהלך ה30 ימים שלאחר תום שרות המילואים, גם במקרה הזהבמידה ולמעסיק יש רצון לסיים את העסקת העובד במהלך מניין הימים (30) הוא נדרש לקבל היתר מיוחד מועדה במשרד התעסוקה.
חשוב לציין שוועדה שתדון בבקשת המעסיק מבצעת עבודה מקצועית ותפקידה לבדוק שאין כל קשר בין הבקשה לסיום העסקה לבין שרות המילואים, כמובן שגם העובד מקבל פתחון פה ועמדתו נשמעת בוועדה.  לפי סעיף 41 א(ד) לחוק קובע שחובת ההוכחה שאין קשר בין הפיטורין למילואים היא על המעסיק.