מגן לעובד ולמעסיק - פיצויים לעובד
דיני עבודה  |  עו"ד לדיני עבודה  |  עו"ד מומחה לדיני עבודה
מוקד פניות ארצי
03-9373525
מנהל האתר עו"ד גיא גונן  
 
 


צריכים עזרה?
אנחנו פה בשבילכם, ללא כל התחייבות!!
 
 
   לפניה מהירה ומענה ע"י עורך דין:  
   

 

 

 
 

פיצויים לעובד

 
האם יולדת שהתפטרה לאחר לידה ועברה לעבוד במקום אחר זכאית לפיצויים? ומה היא בעצם צריכה להוכיח על מנת לזכות בפיצוי ההולם? כל התשובות לפניכם!

סעיף 7 א' לחוק פיצויי הפיטורין התשכ"ג -1963 קובע כי אישה שילדה ובתוך 9 חודשים מן הלידה התפטרה ממקום עבודתה, זכאית לפיצויי פיטורין. הרעיון המרכזי הגלום בחוק זה מתבסס על זכותה (וגם חובתה של כל אישה והיום גם של הבעל) להתפטר מהעבודה עקב לידה כדי להקדיש זמן לטיפול בתינוק. לכן, במידה והיא רוצה שסיבה זו תוכר, על מנת לדרשו פיצויים מתוקף חוק הפיצויים לעובד, הרי שהיא צריכה לציין אותה במכתב ההתפטרות שלה.
לחלופין גם אם יולדת עוזבת מקום עבודה אחד לטובת אחר (ולא רק לצורך טיפול בילדה) כאשר הסיבה המרכזית היא שמקום העבודה החדש מאפשר לה זמן רב יותר להתמסר לטיפול בתינוקה, גם אז היא זכאית לפיצויי פיטורין.
 
עובד מקבל פיצויים


פיטורין כדי לחמוק מתשלום פיצויים לעובד - עבירה על החוק! 


חוק פיצויי הפיטורין קובע כי קבלת פיצויים לעובד מותנית בעבודה רצופה לפחות במשך שנה. הרבה פעמים מוצאים את עצמם עובדים מפוטרים בתום 11 חודשי עבודה, וזאת משום שהמעסיק מנסה להתחמק מתשלום הפיצויים המגיעים להם בגין הפיטורין.
מהפסיקה עולה כי כאשר עובד מפוטר בסמוך לסיום שנת עבודתו, יחשב הדבר כאילו ופוטר לאחר שנה ועל כן מגיעים לו פיצויים, אלא אם כן יסתור המעסיק טענה זו תוך הוכחה חד משמעית כי לא היה קשר בין הפיטורין ובין הרצון לחמוק מתשלום הפיצויים לעובד.

האם ניתן לקבל פיצויים גם לאחר תשעה וחצי חודשי עבודה?

לא מזמן חייב בית הדין הארצי לעבודה מעסיק אשר נהג לפטר את עובדיו כעבור תשעה וחצי חודשים במטרה לא לשלם להם פיצויי פיטורין ומיד היה מעסיק תחתיהם עובדים חדשים וגם בהם נהג כבקודמיהם. מסתבר כי השיטה של פיטורי עובדים באופן גורף כדי לחמוק מתשלום פיצויים לעובד, לא תמיד עובדת ומעסיקים צריכים לקחת בחשבון כי התנהגות קונסיסטנטית כזו כלפי עובדים תחייב אותם בכל זאת בתשלום פיצויים לעובד.
על מנת לברר פרטים נוספים על הזכויות שלכם בתור עובדים כמו למשל פיצויים לעובדים, צרו קשר עם צוות המומחים של מגן לעובד ולימדו על הזכויות שלכם. ובמידה ונגלה כי זכויותיכם לא מומשו במלואן על ידי המעסיקים, נפנה אתכם לעורכי הדין הטובים בתחום.