מגן לעובד ולמעסיק - פיטורי עובדים וחובת תשלום שכרם במועד
דיני עבודה  |  עו"ד לדיני עבודה  |  עו"ד מומחה לדיני עבודה
מוקד פניות ארצי
03-9373525
מנהל האתר עו"ד גיא גונן  
 
 


צריכים עזרה?
אנחנו פה בשבילכם, ללא כל התחייבות!!
 
 
   לפניה מהירה ומענה ע"י עורך דין:  
   

 

 

 
 

פיטורי עובדים וחובת תשלום שכרם במועד

 
פיטורי עובדים וחובת תשלום שכרם במועד

מהי הלנת שכר ובכמה תפוצו בגינה? האם הלנת שכר נחשבת כעבירה?

פיטורי עובדים בעקבות נסיבות כאלו ואחרות הם דבר מקובל בכל העולם, אבל למרות זאת, לכל עובד יש זכויות בסיסיות וביניהן - תשלום שכרו במועד כפי שנקבע. לכן החוק מגדיר מקרים בהם אי תשלום בזמן נחשב להלנת שכר. הלנת שכר עוסקת במקרים בהם שכר עוכב או שלא שולם לעובד בזמן וכי עברו 9 ימים ממועד התשלום המוסכם.

על פי חוק הגנת השכר, גם לאחר פיטורי עובדים שכרם צריך להיות משולם בסוף כל חודש עבודה, אלא אם כן קיים הסדר אחר הידוע לעובד ומקובל עליו באשר למועד התשלום. למעשה, החוק של פיטורי עובדים והלנת שכר, נועד על מנת להגן על עובדים באשר הם וקובע פיצוי על הלנת שכר אותו ישלם כל מעסיק שהלין שכר של עובד. חשוב לציין, כי בתי המשפט נוקשים מאוד ביחס למקרים של הלנת שכר והמטרה – לשמש כגורם הרתעה בפני מעסיקים אשר מפטרים את עובדיהם ולא משלמים להם את המגיע להם.
 
עובד שפוטר מעבודתו


מהו פיצוי בגין הלנת שכר לעובד שפוטר


ממש כמו כל הלנת שכר אחרת, גם פיטורי עובדים מעמידים את המעסיק באותה הסיטואציה כאשר עבור שבוע הראשון של הלנת השכר יקבל העובד פיצוי של 5% מגובה שכרו ואחרי שבוע נוסף יעמוד הפיצוי על 10%. בנוסף יצטרך המעביד לשלם הפרשי הצמדה שיחושבו ממועד התשלום המוסכם ועד לתשלום בפועל והכל בתוספת של 20%.

חשוב מאוד לקחת בחשבון כי גם אם שולם השכר באיחור, זמן ההתיישנות על העבירה הוא חודשיים ולכן מומלץ להגיש תביעה לפיצויים בהקדם האפשרי. חשוב לציין כי במקרים מסוימים בהתאם לנסיבות ניתן להאריך את זמן הגשת התביעה בגין הלנת שכר ל-3 חודשים.

הלנת שכר היא עבירה אזרחית

לאחר פיטורי עובדים בארגון שלך, חל איסור להלין את שכרם משום שאי תשלום משכורת בזמן זו עבירה על חוק שכר מינימום הנחשבת לאקט פלילי.
פיטורי עובדים אינם מצדיקים הלנת שכר ולכן, במידה ולאחר שפוטרתם אתם חשים כי הזכויות שלכם הופרו, אתם יותר ממוזמנים ללחוץ כאן ולהשאיר את הפרטים שלכם ואנחנו נעניק לכם ייעוץ והכוונה בתחום.
לצוות המקצועי של מגן לעובד ידע נרחב בתחום זכויות עובדים - מעסיקים, ידע אשר מאפשר לנו לדעת אם קיימת עילה לתביעה ואם המקרה שלכם נחשב להפרה בוטה של זכות בסיסית.