מגן לעובד ולמעסיק - דיני עבודה ,זכויות עובדים ומעס - פיטורים ללר שיחת שימוע- כיצד למנוע זאת?
דיני עבודה  |  עו"ד לדיני עבודה  |  עו"ד מומחה לדיני עבודה
מוקד פניות ארצי
03-9373525
מנהל האתר עו"ד גיא גונן  
 
 


צריכים עזרה?
אנחנו פה בשבילכם, ללא כל התחייבות!!
 
 
   לפניה מהירה ומענה ע"י עורך דין:  
   

 

 

 
 

פיטורים ללר שיחת שימוע- כיצד למנוע זאת?

 
דף הבית >> זכויות מעסיקים >> פיטורי עובדים >> פיטורים ללר שיחת שימוע- כיצד למנוע זאת?
מהו שימוע, ומדוע חובתו החוקית של המעסיק לערוך שיחת שימוע כשהוא מחליט לפטר עובד מסוים? מהם פיטורים ללא שיחת שימוע? האם זהו ערוץ קביל וחוקי בעת פיטורים?

שימוע זהו הליך מחייב על פי חוק, והוא נועד כדי למנוע מקרים של פיטורים ללא עילה, או ללא מתן אפשרות לעובד להסביר את עמדתו.את השימוע עורך המנהל הבכיר במקום העבודה, ולא בהכרח יהיה זה אותו המנהל שביקש לפטר את העובד. פיטורים ללא שיחת שימוע אסוריםובמידה וזה המקרה שלכם, חשוב שתבררו את הזכויות שלכם אצל משרד עורכי דין מקצועי.

האם למנהל מותר לשלוח עובד הביתה בלי שיחת שימוע?

כל עוד מדובר בעובד שכיר, הדבר אסור בתכלית האיסור מבחינה חוקית. במקרה שהמעסיק שלח עובד הביתה בלי הודעה מוקדמת או בלי שיחת שימוע, יכול להיותשהמטרה הייתה לגרום לעובד להתפטר מרצון, ובכך להימנע מתשלום הפיצויים.יכול להיות שהמעסיק יודע שהעובד המפוטר זכאי לשיחה, אך אם שררה ביניהם עוינות חזקה מספיק הוא עשוי לרצות למנוע ממנו זאת מטעמים אישיים.

אם פיטורים ללא שיחת שימוע אינם חוקיים, מדוע ישנם מעסיקים שעושים זאת?

 
במקרים רבים, פיטורים ללא שיחת שימוע נובעים מטעות טכנית או מחוסר בקיאות בחוק והפסיקה, כך שיכול להיותשהמעסיקים הודיעו על פיטורים אבל לא קיימו שיחת שימוע, שלא בכוונה. יחד עם זאת, הטעות הזו יכולה לעלות להם ביוקר והם יצטרכו לשלם לכם פיצויים בעקבותיה.
שימוע לפני פיטורים זו הזכות שלכם ואם היא נמנעת מכם, מומלץ מאד לפנות למשרד עורכי דין גונן ושות' בהנהלת גיא גונן, ולקבל את כל הסיוע המשפטי לו אתם זקוקים. צוות המשרד ייצג אלפי עובדים בשיחות שימוע תוך שדאג לשמור על כבודם ועל זכותם הבסיסית.
למידע ופרטים על סיוע משפטי לעובדים שעברו פיטורים ללא שיחת שימוע, אנו נשמח לעמוד לרשותכם!
 

פיטורים ללא שיחת שימוע – כל מה שצריך לדעת עליהם

מדוע שיחת שימוע היא אחד השלבים החשובים לכם כעובדים הנמצאים בהליך פיטורים? מהם השלבים החוקיים לפיטורי עובד, ומדוע פיטורים ללא שיחת שימוע מהווים הפרה שלהם? מה ניתן לעשות כאשר מפרים לכם את הזכות הזו?
שיחת שימוע היא שלב חשוב לעובד הנמצא בהליכי פיטורים, משום שזהו השלב בו הוא יכול לשמוע את האמת ולגלות מדוע הוא פוטר. כאשר הפיטורים לא נעשים בהפתעה, וקודמים להם יחסים עכורים עם המנהל, פעמים רבות, יעדיף המיועד לפיטורים שאת השימוע יערוך מנהל בכיר יותר. אך גם אם לא כך יתנהל השימוע, אנו במגן לעובד גורסים שזה יכול להיות רק לטובתכם.
במידה והסיבה לפיטורים אינה מוצדקת, השיחה ומהלכה יכולים לשמש כנגד המעסיק בבית המשפט ואף להביא להחזרתכם לעבודה, למשל תחת מנהל אחר. במקרי קצה מהלך השימוע אף יכול להוביל לתביעה אזרחית. בכל מקרה, בשימוע עצמו למעסיק יש זכות לבטא את מה שהפריע לו, ולעובד יש את הזכות להתגונן. לכן פיטורים ללא שימוע אינם מקובלים מבחינה משפטית.
 

מהם השלבים החוקיים לפיטורי עובד?

השלב הראשון הוא ההודעה המוקדמת. על המעסיק להודיע לעובד על הפיטורים, והוא חייב לעשות זאת בהתאם לקריטריונים שקבע החוק. לרוב, מדובר בתקופה של 14-30 ימים לפני מועד העזיבה, אך זה תלוי בוותק של העובד ובתנאי ההעסקה שלו. לאחר מתן הודעה מוקדמת, על המעסיק לערוך שיחת שימוע, לספק לעובד מכתב פיטורים, לשלם פיצויים כמקובל, ולספק לו אישור שיאפשר לפדות את כספי הקרנות שנחסכו עבורו במקום העבודה.

פיטורים ללא שיחת שימוע - מדוע זה קורה, ומה ניתן לעשות בנדון?

מקרים כמו פיטורים ללא שיחת שימוע מתרחשים מסיבות שונות. אם מכך שהמעביד לא הכיר אתכם ברמת היום יום (קורה המון בתאגידים, רשתות שיווק ומזון) והפיטורים נבעו מגל קיצוצים המוני, ואם כי המעסיק ניסה להתחמק מקיום השיחה במזיד. בכל מקרה, במידה והייתם שותפים להליך פיטורים ללא שיחת שימוע מומלץ מאד לפנות למגן לעובד וללמוד על הזכויות שלכם. במידה וקיימת עילה לתביעה אנו במשרד עורכי הדין גונן ושות' נסלול עבורכם את הדרך לקבלת כל הזכויות שמגיעות לכם כמפוטרים בהתאם לחוק.
לקבלת ייצוג משפטי וליווי אישי בנושאי זכויות עובדים, לרבות במקרים של פיטורים ללא שיחת שימוע, צרו קשר עם מגן לעובד!