מגן לעובד ולמעסיק - דיני עבודה ,זכויות עובדים ומעס - כיצד החוק מגדיר פיטורים לא חוקיים?
דיני עבודה  |  עו"ד לדיני עבודה  |  עו"ד מומחה לדיני עבודה
מוקד פניות ארצי
03-9373525
מנהל האתר עו"ד גיא גונן  
 
 


צריכים עזרה?
אנחנו פה בשבילכם, ללא כל התחייבות!!
 
 
   לפניה מהירה ומענה ע"י עורך דין:  
   

 

 

 
 

כיצד החוק מגדיר פיטורים לא חוקיים?

 
כיצד החוק מגדיר פיטורים לא חוקים? חוויתי פיטורים שלא כדין – מה עלי לעשות?

אין זה בלתי נמנע ואל יחסי מעסיקים עובדים נלווית היררכיה אשר מאפשרת לראשונים לפטר את השניים, באם הם אינם מתאימים לתפקיד. אך בכל זאת, עובדים זוטרים אינם ברגים של מכונה משומנת וניתן לזרוק אותם כאשר תם השימוש, אלא שמדובר בבני אדם ולהם זכויות שמעוגנות בחוק כךשהליך כמו פיטורים חייב להתבצע על פי דיני עובדים וזכויותיהם.
במסגרת תהליך פיטורין המעסיק אינו רשאי להלין שכר, או למנוע מהמפוטרים את תשלום הפיצויים, הפרשה לקרן פנסיהוכדומה. יחד עם זאת ישנם מקרים בהם הליך הפיטורים לכשעצמו אינו חוקי כאשר לא פעם בית המשפט הורה על החזרת עובדים לעבודה בגין פיטורים לא חוקים.
מהם פיטורים לא חוקים וכיצד אתם יכולים להתגונן מפניהם? לפניכם כל הפרטים.
פיטורים עקב אפליה של גיל מין או מצב בריאותי
פיטורים עקב אפליה נחשבים לפיטורים לא חוקים היות והמניעים או העילה לפיטורים אינה נובעת משיקולים מקצועיים אלא נעשית על רקע אפליה או חוסר שוויון הזדמנויות בעבודה. תחת הגדרה זו יכנסו פיטורים של אדם מבוגר עקב רצון לאייש את התפקיד באדם צעיר יותר, אי העסקה של עובדת בהיריון, פיטורים או אי העסקה על בסיס חוסר שיווין הזדמנויות בעבודה וכדומה.
פיטורים ללא שימוע גם הם פיטורים לא חוקים
כאמור לפני כל הליך פיטורים על המעסיק לזמן את העובד לשיחת שימוע למסור לו את הסיבות לפיטוריו באופן מנומק ומבוסס וכן לתת לו הזדמנות שווה להגן על עצמו ולהציג טיעונים נגדיים. פיטורים שנעשים ללא שימוע קודם, אלו הם פיטורים לא חוקים וניתן לדרוש את ביטולם על ידי הגשת תביעה לבית משפט.
פיטורים משיקולים זרים
קיימים אינספור מקרים בהם פיטורים לא חוקים נעשים מתוך שיקולים זרים כגון פיטורים עקברצון לאייש מקורב לתפקיד, חוסר רצון מצד מעסיק לשלם לעובד תגמול עבור שעות נוספות, פיטורים שרירותיים ללא כל סיבה מוצדקת נראית לעין וכדומה.
כמובן שלוודא כי המעסיק נהג אתכם בהגינות בעת הפיטורים אינה נחשבת לקטנוניות, עליכם להילחם על אשר מגיע לכם על פי חוק. יש לציין כי גם בית המשפט אינו ממהר לפסוק לטובת מעסיקים שביצעו פיטורים לא חוקים, כך שהחוק אף נוטה לטובתכם. כל שעליכם לעשות הוא צעד אחד קטן – ליצור קשר עם מגן לעובד ואנו נעשה את כל השאר עבורכם!