מגן לעובד ולמעסיק - דיני עבודה ,זכויות עובדים ומעס - זכיות בסיסיות של עובדת בהריון
דיני עבודה  |  עו"ד לדיני עבודה  |  עו"ד מומחה לדיני עבודה
מוקד פניות ארצי
03-9373525
מנהל האתר עו"ד גיא גונן  
 
 


צריכים עזרה?
אנחנו פה בשבילכם, ללא כל התחייבות!!
 
 
   לפניה מהירה ומענה ע"י עורך דין:  
   

 

 

 
 

זכיות בסיסיות של עובדת בהריון

 

זכויות עובדת בהריון ... זכות בסיסית של כל אשה בישראל

עובדת עצות?

בשעה טובה את בהריון. ההתרגשות גדולה, הציפייה לתינוק נותנת אותותיה גם בגופך וגם בראשך. אך ייתכן כי יחד עם הציפייה וההתרגשות בהבאת ילד לעולם מקנן גם החשש שלך כעובדת וכמפרנסת. לכן חשוב שגם את תהיי מודעת לזכויות עובדת בהריון. זכויות עובדת בהריון עברו כברת דרך ארוכה ומשמעותית במדינת ישראל והיום יותר מתמיד נהנית העובדת מסל הטבות וזכויות אשר נועדו לשמר את איכות חייה הן כעובדת והן כאישה.
זכרי - ההיריון אינו נטל, זוהי זכות בסיסית וטבעית של כל אישה בכל חברה להרחיב את התא המשפחתי. לצערנו, גם במאה ה21 זכויות עובדת בהריון נרמסות על ידי מעסיקים חדשים לבקרים. דעי את זכויותייך:

מה אומר החוק? האם ניתן לפטר אישה בהריון?

החוק בישראל קובע כי אין על מעביד לפטר עובדת במהלך הריונה בכל מקרה, במידה והאישה מועסקת במקום העבודה חצי שנה או יותר. זה נכון גם לגבי עובדות זמניות, וגם לגבי עובדות אשר חתומות על חוזה עבודה לתקופה קצובה.
במקרה שבו האישה בהריון עובדת פחות משישה חודשים, רשאי המעביד לפטר אותה רק אם יש במקום העבודה חמישה עובדים או פחות.

האם מקבלים שכר בעבור היעדרות בגלל הריון?

על פי זכויות עובדת בהריון, עובדת אשר עובדת שבוע עבודה מלא, ויותר מארבע שעות ביום, תהיה זכאית להיעדר מן העבודה עד 40 שעות במשך כל תקופת ההיריון, ללא פגיעה בשכר ובנוסף לימי המחלה אשר נצברו לזכותה.
אם אישה בהריון עובדת פחות מארבע שעות ביום עבודה בשבוע עבודה מלא, היא תהיה זכאית להיעדר 20 שעות במשך כל תקופת ההריון. קבלת ימי החופש תהיה בתנאי שההיעדרויות היו לצורך בדיקות רפואיות שגרתיות.

האם נשים שעברו הפלה זכאיות לחופשה?

כחלק מזכויות עובדת בהריון, עובדת אשר עברה הפלה עד לשבוע ה־26 להריונה תהיה זכאית להיעדרות של שבוע לפחות, ובאישור רופא גם עד שישה שבועות. בתום תקופה זו לא תהיה העובדת זכאית להיעדרות בתשלום. אישה אשר עברה הפלה או הפסקת הריון לאחר השבוע ה־26 להריון תחשב כאישה שילדה, ותהיה זכאית לכל הזכויות הנלוות לכך.

מה לגבי בעלי? האם גם הוא זכאי לימי חופשה מיוחדים בזמן הריון?

ודאי שכן, בעלך הוא שותף מלא לתהליך ההיריון ולכן זכאי לעד שבעה ימים בשנה של היעדרות, בשל טיפולים או בדיקות הקשורים להריון של בת זוגו, או בשל לידה של בת זוגו, על חשבון ימי המחלה הצבורים לו.

רוצה לדעת עוד אודות זכויות עובדת בהריון?

חוששת שזכויותייך כאישה עובדת יפגעו בשל הריונך? עו"ד גיא גונן וצוות מגן לעובד לרשותך. הצטרפי אל אלפי הנשים שבחרו בצוות מגן לעובד שיעמוד לצידם וילחם על זכויותיהן במהלך ההיריון ואחריו, פני אלינו עוד היום ונלחם גם עבורך.