מגן לעובד ולמעסיק - דיני עבודה ,זכויות עובדים ומעס - זכויות עובדים בשיחת שימוע או טרום שימוע לפני פיטורים
דיני עבודה  |  עו"ד לדיני עבודה  |  עו"ד מומחה לדיני עבודה
מוקד פניות ארצי
03-9373525
מנהל האתר עו"ד גיא גונן  
 
 


צריכים עזרה?
אנחנו פה בשבילכם, ללא כל התחייבות!!
 
 
   לפניה מהירה ומענה ע"י עורך דין:  
   

 

 

 
 

זכויות עובדים בשיחת שימוע או טרום שימוע לפני פיטורים

 

זכויות עובדים שמוזמנים לשיחת שימוע או טרום שימוע לפני פיטורים 

אלו זכויות עומדות לפנייך לפני שיחת השימוע ובעת שיחת השימוע? האם מעסיקך יכול לקבל את ההחלטה אם לפטר אותך או לא לפני ביצוע של שיחת השימוע?
הליך של שיחת שימוע הוא חלק מהליך הפיטורין ובאפשרותו למנוע אותם. הרעיון העומד מאחורי השיחה הוא מתן האפשרות להשמיע טענות ולהפריח את אלו שמעסיקך העלה בפנייך בטרם השיחה. אם לפנייך תהליך שכזה, עלייך להכיר את זכויות עובד שמוזמן לשיחת שימוע וכיצד צריך ההליך להתקיים:
  • העלאת הטענות מצד מעסיקך – על מעסיקך להסביר לך את הסיבות לקיום הפיטורין ואם ישנם מסמכים הקשורים לכך להעביר אותם אלייך וזאת במטרה לאפשר לך להתכונן אל השימוע.
  • קביעת תאריך לשיחת שימוע – תאריך השימוע צריך להיות רחוק מספיק (אך לא מדי) כך שיתאפשר לך לעבור על טענות מעסיקך ולהכין את תגובתך.
  • הקשבה אמתית לטענותייך – זכויות עובד שמוזמן לשיחת שימוע אומרות שמעסיקך חייב להקשיב לך ולקבל את החלטתו רק לאחר השיחה.
 
הטריק הידוע של המעסיקים שיחת טרום שימוע
מעסיקים רבים חוששים שהעובד יהיה מייצוג או יקבל ליווי  של עורך דין בכל התהליך של שיחת שימוע לפני פיטורים . אבל לצערם של אותם מעסיקים כללי הטקס  שנקבעו בפסיקה מחייבים אותם לתת לעובד אפשרות להיות מיוצג על ידי עורך דין בכל התהליך של שיחת השימוע לפני ההחלטה בדבר סיום העסקתו או כל שינוי אחר בתנאי העסקתו .                 

לכן מעסיקים רבים המציאו את המצאת המאה "  שיחת טרום שימוע " בשיחה מהסוג הנ"ל  אין כל דרישה חוקית שמחייבת את המעסיק לאפשר לעובד את זכות הייצוג ו/או הליווי בשיחת הטרום שימוע . שיחת טרום שימוע לפני פיטורים זהוי שיחת שימוע לכל דבר ועניין !!!!                                                                                      
ניסיון  העבר העשיר של משרדנו שייצג מאות רבות של עובדים בשיחות שימוע לפני פיטוריםמלמד שדפוס  הטריק של שיחת טרום שימוע לפני פיטורים מקובלת ונפוצה מאוד בתהליך של פיטורים בחברות הייטק  או סטארט-אפ  .                                                                                                               
האם זה יכול לשנות את התוצאה הסופית בקבלת ההחלטה לגבי סיום העסקה ?
בהעדר ייצוג או ליווי של עורך דין  שמתמחה בזכיות עובדים ודיני עבודה  בשיחת טרום השימוע התוצאה שלמעסיק יש יכולתו לתפעל ולנהל את כל שיחת טרום השימוע בצורה שתשרת רק את האינטרס האישי שלו ובכך להביא לתוצאה שתסייע לו רבות ולעיתים תכריע את המשך ההליך והעסקתו של העובד/ת בשיחת השימוע הסופית שתתבצע בהמשך .   לכן  חשוב לזכור   שיש השפעה רבה  לכל  מה שנאמר או ראיה שהצגתם בשיחת טרום שימוע  על המשך העסקתכם .
 

זכויות עובד שמוזמן לשיחת שימוע הן זכויות סוציאליות

זכויות עובד שמוזמן לשיחת שימוע נותנות לך את הסיכוי להביע את טענותייך ולמנוע את הליך הפיטורין. לאחר שיוצגו בפנייך כל הסיבות להליך, תהיה לך האפשרות להתכונן, להכין טענות ולבסוף להסביר את עצמך. הזכויות נוצרו במטרה לתת לך הגנה סוציאלית ומעסיקך לא יכול לפטר אותך ללא שיחה זו. מעבר לכך, באפשרותך לבחור בייצוג ולהתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום דיני העבודה וזכויות עובדים ובעל ניסיון בייצוג עובדים לפני השימוע וכמובן שקיימת לך הזכות להביא אותו איתך לצורך ייצוג בשיחת השימוע מול המעסיק .

אין לקבל החלטה לפני הליך של שיחת השימוע

חשוב להבין כי המטרה של הליך השימוע הוא להקשיב לך ולטענותייך. על פי זכויות עובד שמוזמן לשיחת שימוע, מעסיקך לא יכול לקבל את ההחלטה בלי לתת לך את הסיכוי למנוע את הפיטורין וההליך חייב להיות נקי כשההחלטה תתקבל רק לאחר השיחה.

התייעצות מקצועית לפני שיחת השימוע

עוד" גיא גונן וצוותו מטפלים מדי חודש באלפי פניות ויוכלו לעמוד גם לרשותך על מנת לעמוד על זכויות עובד שמוזמן לשיחת שימוע. הצוות יוכל לסייע לך להתכונן אל השיחה ולהכין את הטענות ויוכל להגיע איתך אל השיחה ולייצג אותך כשהמטרה היא לשמור על מקום עבודתך.
 
לשירותכם תמיד עם הרבה סובלנות הבנה וידע רב בכל הנשואים הקשורים  לזכויות שלכם כעובדים ..