מגן לעובד ולמעסיק - ועדות משמעת
דיני עבודה  |  עו"ד לדיני עבודה  |  עו"ד מומחה לדיני עבודה
מוקד פניות ארצי
03-9373525
מנהל האתר עו"ד גיא גונן  
 
 


צריכים עזרה?
אנחנו פה בשבילכם, ללא כל התחייבות!!
 
 
   לפניה מהירה ומענה ע"י עורך דין:  
   

 

 

 
 

ועדות משמעת

 
מהם דיני המשמעת לעובדי המדינה על פי חוק שירות המדינה? מהן עברות משמעת וכיצד מטפלים בעבירות משמעת במקומות עבודה?

כאשר מדובר בעובדי מדינה חל עליהם חוק שירות המדינה - תשל"ג 1963, בו מאוגדות תקנות שירות המדינה לעובדים, כללי האתיקה והודעות ונהלים של נציב שירות המדינה שהם דיני המשמעת החלים על כל עובד, במידה ועובד עובר על אחד מחוקים אלו יאלץ להשתתף בוועדת משמעת.
ועדות משמעת מקובלות בדרך כלל במקומות עבודה מסודרים ומאורגנים הכוללים תקנון משמעת וקוד אתי. כאשר עובד חשוד בהפרת תקנות העבודה, הוא יצטרך להתייצב בועדות משמעת ולעמוד לשימוע אל מול בורר שהארגון מינה לצורך כך. כאשר מדובר ברשויות מקומיות ובשרות המדינה, בית הדין למשמעת הוא בית דין סטטוטורי וערעור על קביעתו תיעשה בבית המשפט המחוזי. במקומות עבודה מסודרים אחרים בהם קיים תקנון משמעת, ניתן לערער בהליך פנימי על קביעה כלשהי או לפנות לבית הדין לעבודה לבחינת תקינות ניהול ההליך המשמע
ועדות משמעת מקובלות בדרך כלל במקומות עבודה מסודרים ומאורגנים הכוללים תקנון משמעת וקוד אתי. כאשר עובד חשוד בהפרת תקנות העבודה, הוא יצטרך להתייצב בועדות משמעת ולעמוד לשימוע אל מול בורר שהארגון מינה לצורך כך. כאשר מדובר ברשויות מקומיות ובשרות המדינה, בית הדין למשמעת הוא בית דין סטטוטורי וערעור על קביעתו תיעשה בבית המשפט המחוזי. במקומות עבודה מסודרים אחרים בהם קיים תקנון משמעת, ניתן לערער בהליך פנימי על קביעה כלשהי או לפנות לבית הדין לעבודה לבחינת תקינות ניהול ההליך המשמעתי.
 
ייצוג בועדת משמעת


מהי עבירת משמעת?


מכיוון שעובדי המדינה נדרשים ומחויבים לתדמית מסוימת שהרי הם פניה של המדינה במוסדות וברשויות השונות, בכל ארגון שכזה יש נציג האחראי על ביצוע ועדות משמעת וכל התנהגות שאינה הולמת כמו למשל שימוש במידע מסווג, קבלת דבר במרמה, דיווח כוזב ועוד, נחשבות לעבירות משמעת ובגינן יש לעבור ועדות משמעת לצורך בירור.
על פי הפרסומים ברשת, בשנת 2012 הוגשו 1,266 פניות בנושאים משמעתיים, מתוכן ל- 403 נפתחו תיקים משמעתיים, ל- 125 נפתחו תיקים פליליים וכ-132 תביעות הוגשו כנגד עובדי מדינה. בנוסף, 132 תביעות הוגשו כלפי בכירים בשירות המדינה.

טיפול בעבירות משמעת של עובדי שירות המדינה

בנציבות שירות המדינה יש אגף משמעת ובו יחידה לחקירות משמעתיות האחראית על פעילות כמו למשל איסוף מודיעין, ביצוע מעקבים ועוד. אם מתגלה כשל או מחדל אשר נחשדים כעבירה על דיני המשמעת, תוגש תובענה לועדת המשמעת ואז בעצם מתחיל הליך אל מול העובד. ברובן ועדות משמעת יסתיימו בהכרעה בנוגע למקרה תוך בחינתו לגופו בהסתמך על חוקים תקנות ופסיקות בנושא, ובמידה והעובד יואשם בדבר העבירה הוא יקבל עונש התואם את חומרת המעשה החל מנזיפה או התראה, דרך קנס שיקוזז ממשכורתו או העברה לתפקיד אחר ועד לפיטורין.

במגן לעובד תמצאו את כל המידע על וועדות משמעת

מגן לעובד הוא פורטל שעוסק בדיני עבודה. הצוות המקצועי שלנו בקיא בעולם זכויות מעסיקים ועל כן יכול לספק לכם מידע רב בנושא וועדות משמעת. כמו כן, אם הנכם עובדים שעומדים בפני וועדת משמעת ומחפשים ייעוץ משפטי, נשמח אם תצרו אתנו קשר ונפנה אתכם לעורך דין מקצועי.