מגן לעובד ולמעסיק - הגנה לעובד
דיני עבודה  |  עו"ד לדיני עבודה  |  עו"ד מומחה לדיני עבודה
מוקד פניות ארצי
03-9373525
מנהל האתר עו"ד גיא גונן  
 
 


צריכים עזרה?
אנחנו פה בשבילכם, ללא כל התחייבות!!
 
 
   לפניה מהירה ומענה ע"י עורך דין:  
   

 

 

 
 

הגנה לעובד

 
מהו חוק שוויון הזדמנויות בעבודה? ואיך מטמיעים ערכים שוויוניים במקומות עבודה?

בשנת 2008 הוקמה במשרד התמ"ת נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה, עקב תיקון לסעיף 18 א' לחוק. החוק קובע כי אלה הם המקרים המפרים את חוק שוויון הזדמנויות בעבודה:
  • אפליה על רקע הריון, לאום, גיל, מעמד אישי, רקע מיני, גזעי, ארץ מוצא, לאום, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, דת, הורות, שירות מילואים, נטייה מינית, השתייכות מפלגתית והשקפה.
החוק משמש כהגנה לעובד היות ובעצם אינו מאפשר לנהוג איפה ואיפה בעובדים, או להפלות בין עובדים או להפגין העדפה בגלל ומשום אף אחת מהקטגוריות המובאות לעיל.
 
הגנה לעובד


חוק הטרדה מינית - הגנה לעובד


פגיעה בעובד או עובדת לדוגמה על רקע מיני מוכרת כהטרדה מינית. יש לציין כי עשורים רבים עברו מבלי שנפגעים ונפגעות רבים ורבות פצו פה או הגישו תלונה על הטרדה מינית במקומות עבודה. היום הנושא הוא שקוף ופתוח, הרבה עובדים ועובדות מעזים לקום ולתבוע את זכויותיהם ובמקומות עבודה רבים (ובעיקר ציבוריים) בעקבות השקיפות והחוק ההגנה לעובד נמנעים מעשים "מגונים" שאולי בעבר כן היו מתרחשים.
 
החוק להגנת העובד קובע כי התייחסות לעובד או עובדת כאל אובייקט מיני ובזיקה הזו, תוך השמעת הערות שוביניסטיות, סרקסטיות משפילות ופוגעות, הצעות מגונות והתנהגות לא מכובדת או פוגענית כלפי אישה במקום העבודה, פוגעת בשוויון הזדמנויות במקום העבודה ומכאן שזוהי גם עבירה על החוק.
 
אפליה אסורה בעבודה - הגנה לעובד 
 
התייחסות שונה אל אדם בשל כל אחת מהקטגוריות המצוינות לעיל נחשבת למנוגדת לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה ולכן מהווה אפליה. גם דעות קדומות נכללות בסוגיית האפליה ובעיקר אם הן גורמות למעסיקים לשייך אנשים, לקטלג, לייחס להם, להחסיר מהם, לא להעניק להם זכויות וכדומה בשל נטייתם, מינם, גילם ועוד, אסורה בתכלית האיסור והנה פוגעת באופן חמור בעובד. לשם כך קודמו חוקים כמו חוק שוויון הזדמנויות אשר מעניק הגנה לעובד וכן משמש כנקודת פתיחה זהה לכל העובדים באשר הם.
 
חשוב לציין, כי במקרה של תלונה על הפרת חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, דווקא המעביד הוא זה שחובת ההוכחה מוטלת עליו ולכן החוק משמש כהגנה לעובד היות ומלכתחילה, נוטה יותר לטובתו.
 
במגן לעובד אנו בקיאים בכל הזכויות לעובדים על מנת שנוכל לספק את ההגנה לעובד הטובה ביותר עבורכם. במידה ואתם חשים כי אינכם מוגנים, אנו נשמח אם תצרו אתנו קשר ותשתפו אותנו בפרטי המקרה שלכם ואנו נעניק לכם ייעוץ והכוונה מתאימים ובמקרה הצורך, נפנה אתכם לעורך דין מקצועי.