מגן לעובד ולמעסיק - דיני עבודה ,זכויות עובדים ומעס - דברים שחשוב לדעת אודות זכויות העובד המפוטר
דיני עבודה  |  עו"ד לדיני עבודה  |  עו"ד מומחה לדיני עבודה
מוקד פניות ארצי
03-9373525
מנהל האתר עו"ד גיא גונן  
 
 


צריכים עזרה?
אנחנו פה בשבילכם, ללא כל התחייבות!!
 
 
   לפניה מהירה ומענה ע"י עורך דין:  
   

 

 

 
 

דברים שחשוב לדעת אודות זכויות העובד המפוטר

 

דברים שחשוב לדעת אודות זכויות העובד המפוטר

פיטורים הם הליך שכיח בשוק העבודה, כפי שזוגות מתגרשים כך גם יחסי עובד מעביד עולים לא אחת לעלות על שרטון. אולם לצד האכזבה והקושי שנלווים להליך הפיטורים חשוב להיות מודעים לזכויות העובד המפוטר שכן הן עשויות להביא לפיצוי משמעותי והבטחת סגנון החיים ביום שלאחר הפיטורים. אז מה חשוב לדעת כשמדובר בזכויות העובד המפוטר - לרשותכם מספר מושגי יסוד בתחום:

חובת שימוע - מישהו שומע אותי?

לפני שמתבצע הליך של פיטורים המעסיק חייב לזמן את העובד לשימוע, מדובר בשיחה בארבע עיניים בה ישטח המעסיק את טיעוניו ואת ביקורתו ובה בעת יהיה זכאי העובד להגיב בצורה מסודרת ועניינית. חשוב לזכור כי החוק מחייב שימוע לפני פיטורים, אין זו בחירה של המעסיק.

הודעה מוקדמת לפיטורים

מעסיק אינו רשאי לפטר ללא הודעה מוקדמת, אחת מזכויות העובד המפוטר היא לעדכן אותו על הכוונה לפטרו. ההודעה תימסר מספר ימים לפני הפיטורין בהתאם לוותק של העובד. למשל אם העובד עבד מעל שנה יש לעדכן אותו כחודש לפני.

מתן אישור בכתב על תקופת העבודה

אחת מזכויות העובד המפוטר החשובות ביותר שרבים מן העובדים כלל לא מודעים לה היא הזכות לקבל מן המעסיק אישור בכתב על תקופת העבודה. מדוע אישור זה חשוב? האישור מהווה אסמכתא רשמית מול גופים ומוסדות ציבוריים כגון ביטוח לאומי ומס הכנסה. מתן אישור יינתן תוך 14 יום מיום העבודה האחרון או תוך שבוע מיום דרישת העובד על כך בכתב.

פדיון חופשה שנתית

כל עובד זכאי לימי חופשה. עובד אשר לא מימש את זכותו לימי חופשה זכאי לפדות אותם במידה ופוטר מעבודתו. עובד זכאי לתבוע פדיון חופשה עבור שלוש השנים האחרונות שבהן היה מועסק בנוסף לימים אשר נצברו לטובתו בחלק משנתו האחרונה בה פוטר.

פדיון ימי מחלה

לחלק מן העובדים קיים חוזה או הסכם מול המסיק שלהם. יש לוודא היטב מה הדין לגבי פדיון ימי מחלה כחלק מזכויות העובד המפוטר ולתבוע אותם מן המעסיק.

תשלום פיצוי פיטורים

זהו אולי הסעיף החשוב ביותר בכל הנוגע לזכויות העובד המפוטר שכן הוא מקנה פיצוי כספי הנגזר בדרך כלל מהוותק של העובד. כלל האצבע האמור לגבי תשלום פיצוי פיטורים קובע כי העובד יקבל פיצוי בגובה השווה למשכורתו האחרונה כפול מספר השנים שבהן עבד במקום עבודתו.
זכויות העובד המפוטר אינן מסתיימות באמור לעיל, אפשר בין השאר לציין עוד זכויות כגון: טופס 161, קופת גמל, דמי אבטלה ועוד. התחום, כאמור רחב ומגוון ודורש לא אחת ידע וניסיון קודמים. רוצים לדעת עוד על זכויות העובד המפוטר? פוטרתם ואתם דואגים לזכויותיכם? צרו קשר עם המומחים של מגן לעובד והבטיחו את המגיע לכם.
עו"ד גיא גונן וצוות משרדו ייצגו במרוצת השנים אלפי עובדים וישמחו לסייע גם לכם בכל נושא שקשור לזכיות עובדים ותנאי העסקה וייצוג בשיחת שימוע לפני פיטורים .